Zagor

1961 yılında Mister No’nun da senarist ve çizerleri olan Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri tarafından yaratılan Zagor’un asıl adı Patrick Wilding’dir.

Bir gün ormanda kızılderili saldırısından hayatlarını kurtardığı bir cambaz topluluğu olan Sullivan’larla tanışır ve bu yeni dostları kendisine Kızılderili Algonkin Kabilesinin dilinde “Baltalı İlah” anlamına gelen “Zagor Tenay” adını verirler.

Zagor’un en yakın dostu Çiko, çoğu macerada onunla birliktedir. Çiko, Meksikalı bir soyludur ve tam adı “Cico Felipe Cayetone Lopez Martinez ve Gonzales”tir. Oburluğu kendisinin bir zaafıdır. Sevimli, esprili, kültürlü bir karakter olarak serüvenlere renk katar.

Henüz küçük bir çocuk iken anne-babası Darkwood yakınındaki evlerine Salomon Kinsky tarafından kışkırtılan Kızılderili Abenaki kabilesinin düzenlediği saldırıda öldürülür.

Zagor nehre atlayarak kurtulur ve Nathaniel Fitzgeraldson (Fitzy) adındaki bir avcı tarafından fark edilerek kıyıya çıkarılır ve büyütülür.
Fitzy ile geçirdiği yıllar boyunca avlanmasını ve balta fırlatmasını öğrenir. Bir gün büyücü Jaya ile tanışır ve Jaya onu geçmişe götürüp, tüm bu gerçekleri öğrenmesini sağlar.

Yıllar sonra gerçekleştirdiği bir baskınla Salomon’u ve beraberindeki kızılderilileri öldürerek ailesinin intikamını alan Zagor sergilediği birkaç numara ile Kızılderilileri kendisinin bir yarı-tanrı olduğuna inandırır ve barışın korunması için harcadığı çabaları sonucunda Darkwood’un egemeni olup bataklıkta bir kulübe inşa ederek Çiko ile birlikte oraya yerleşir.

Work Categories