Tommiks

Tommiks (Capitan Miki) 1955 yılından beri Türkiye’de yayınlanan ve kardeş yayın olan Teksas (Il Grande Blek) ile birlikte çocuklar ve gençler arasında çok büyük ilgi görmüş İtalyan yapımı bir çizgi romandır. Bu romana olan ilgi o dereceye varmıştır ki Türkiye’de bütün çizgi romanlar Teksas-Tommiks adıyla anılmaya başlanmıştır.

Yüzbaşı Tommiks (Capitan Miki) 1800’lü yılların ortasında Amerika’da yaşayan 15 yaşında bir gençtir. Bu dönem Amerikan tarihinde “Altına Hücum” veya “Batıya Göç” dönemi olarak bilinir ve Hollywood’un kovboy (Western) filmlerinin konu aldığı dönemdir. O dönemde Kuzey Amerika’nın batısı henüz yeni yerleşime açıldığı için bazı bölgelerde ciddi bir yasa dışılık dönemi yaşanmıştır. İşte bu dönemde idealist bir genç olan Tommiks Nevada’nın göbeğindeki Kulver (Coulver) Kalesi civarında görev yapan, orada düzeni sağlamakla görevli Nevada Rangers’a (Nevada eyaletine bağlı Jandarma türü hayali bir kolluk kuvveti. Türkçe sayılarında “Rancer” diye çevrilmiştir) katılır.

Tom genç yaşına rağmen, kıvrak zekalı, cesur, iyi kalpli ve adaletten hiçbir zaman ödün vermeyen biridir. Usta bir silahşor ve nişancı olduğu gibi yakın dövüşte de ustadır. Çoğu zaman kendisinden daha cüsseli insanları kolaylıkla yere serebilen Tom cesareti ve yetenekleri sayesinde genç yaşına rağmen, çok kısa sürede terfi ederek yüzbaşı rütbesine ulaşır ve Ranger’ların en iyi askerlerinden biri olur.

Tom’un iki kadim dostu vardır: Manevi babası Konyakçı (Doppio) ve kültürlü, eğitimli Doktor (Salasso) her macerasında ona eşlik ederler. Bu ikili, bir yandan kendilerini sürekli komik olayların göbeğinde bulurken; diğer yandan da arkadaşları Tom’un yardımına koşmaktan geri kalmazlar.

Tom’un diğer arkadaşları Culver Kalesi’nin komutanı Albay Brown, Brown’ın kızı ve Tom’a aşık olan Suzy ve bir başka Ranger olan Gennaro’dur.

Her ne kadar hikayelerin çoğu birbiriyle bağlantılı olmadığı için her seferinde yeni bir düşman ile karşılaşsalar da, Tom’un en büyük ve en çok tanınan düşmanı koruculardan intikam alma hevesiyle her seferinde yeniden karşılarına çıkan kılık değiştirme ustası Binbir Surat’tır (Magic Face).

Work Categories