Kızılmaske / The Phantom

Lee Falk tarafından yaratılan ve ilk olarak Şubat 1936’da yayımlanan Amerikan karikatür bandı.
Bandın ana karakteri olan Kızılmaske, çizgi roman dünyasının ‘ilk özel kostümlü’ kahramanıdır.
Falk aynı zamanda Mandrake’nin de yaratıcısıdır.

Kızılmaske ilk olarak siyah-beyaz olarak basılmıştır. Ama bazı ülkelerde baskı renklendirilmiştir. Daha sonra orijinal baskıda kostümü mor olarak renklendirilse de, daha önce kırmızı renk kostümü tercih etmiş yayıncılar maceraları bu renkle yayınlamaya devam ettiler.

Kızılmaske, Bengali Ormanı’nın derinliklerinde yaşamaktadır. Asıl adı Kit Walker’dır. Kimselerin yerini bilip bulamadığı Kafatası Mağarası’nda yaşayan Fantom, rüzgâr gibi koşan atı Kahraman ve sadık kurdu Şeytan ile kimsenin karşı koymaya cesaret edemediği yenilmez bir üçlü oluşturmuştur. Çok hızlı hareket etme, bir anda ortaya çıkıp bir anda ortadan kaybolabilme, kim olduğunun bilinememesi gibi özelliklere sahiptir.

İki adet yüzüğü vardır, iki elinin orta parmaklarına takmıştır onları. Birisine yumruk attığı zaman, sağ elindeki yüzük kötü adamın çenesinde asla çıkmayan kurukafa işaretleri bırakır.Eğer kalbe yakın sol elindeki iyilik işareti olan yüzük ile “mühürleyerek” işaretini bırakmışsa, o kişi ömrü boyunca Kızılmaske’nin koruması altında demektir.

Ve efsaneye göre, 400 yıl önce gemisi korsanların saldırısına uğrayan genç bir adam, Bengali sahillerinin ıssız bir köşesinde karaya çıktı. Onu pigmeler bulur ve iyileştirir. Genç adam, babasının katilinin kafatası üstüne yemin eder: Bütün hayatımı korsanlık, haksızlık ve zalimlikle savaşmaya adıyorum. Oğullarım da benim yolumdan gidecek…
Tüm denizciler ve yerliler Kızılmaske’yi ölümsüz sanmakta ve hatta ondan ‘Ölümsüz Ruh’ diye bahsetmektedirler. Adı ormanda bir efsanedir ve bu efsaneyle ilgili olarak
Sadece ormanda Fantom diye seslenin. O sizi bulur!
Fantom on kaplan gücündedir…
Fantom herkesle anladığı dilden konuşur… rivayetleri vardır.

Work Categories